Roštenka

4.0 out of 5 based on 3 votes

Roštenka patrí k najobľubenejším rezom hovädzieho, je cenovo dostupnejšia a chuťovo výraznejšia ako sviečkovica. Pri príprave metódou Sous-Vide sa k nej môže priblížiť aj krehkosťou.

Na tento recept je vhodná roštenka podľa možnosti bez deliacich blán, dôkladne ju orežeme. Pokým máme nízku roštenku (cca do 4cm), môžme ju pripravovať aj v celku. V prípade vysokej roštenky ju narežeme na 2-3 cm hrubé plátky. Osolíme a okoreníme, vložíme do vákuovacieho vrecka, pridáme malé množstvo masla a odsajeme vzduch. Teplotu vodného kúpeľa si nastavíme podľa želaného stupňa prepečenia. Odporúčam na prvý krát skúsiť 60°C (medium), a podľa chuti pri budúcej príprave pridávať alebo uberať. Zmeriame hrúbku mäsa vo vákuovacích sáčkoch, a podľa zvolenej teploty a hrúbky nájdeme v tabuľkách potrebný čas prípravy. Vložíme sáčky s mäsom do vodného kúpeľa a môžme sa venovať ostatným veciam. Po skončení varenia vyberieme mäso zo sáčkov, osušíme ho papierovou utierkou a na pár sekúnd ho orestujeme na horúcom olivovom oleji. Rozrežeme na dve polovice šikmým rezom a podávame.

Odporúčané prílohy

Zeleninovo-zemiakové pyré

Pripravíme si zemiaky triedy C a koreňovú zeleninu (mrkva 3 diely, petržlen a zeler po jednom diely) v pomere 1:1, ošúpeme, nakrájame a varíme domäkka cca 15-20 minút Zlejeme vodu, pridáme trochu masla, soľ, korenie, petržlenovú vnať a dijonskú horčicu. Roztlačíme nahrubo a môžme podávať.

Paradajkovo-papriková omáčka

Cibuľu a cesnak nakrájame nadrobno. Obaríme rajčiny, schladíme ich v studenej vode a ošúpeme. Papriku aj paradajky nakrájame na hrubšie kocky. Cibuľu osmahneme na olivovom oleji, pridáme rajčiny, chviľu porestujeme a pridáme papriku. Podlejeme vínom a dusíme niekoľko minút. Zmes zlejeme do vhodnej nádoby a rozmixujeme nahrubo. Dochutíme soľou a korením a môžme podávať.